Początek roku szkolnego a pandemia koronawirusa

01.09.2020, 12:35 0 komentarzy
Początek roku szkolnego a pandemia koronawirusa

W tym miesiącu dzieci powinny pójść do szkół oraz przedszkoli, ale dalej wątpliwości wywołuje epidemia koronawirusa, z którą walczymy od początku roku. Od marca dzieci pobierają lekcje z domów i na pewno okazało się to jednym z powodów, dzięki którym udało się powstrzymać w naszym kraju silny przebieg choroby. Jednak czy pandemia na dzień dzisiejszy będzie aż tak stabilna, aby przyzwolić uczniom na uczęszczanie na zajęcia i szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Dwie strony medalu

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, co może być najodpowiedniejsze - wypuszczenie dzieci do szkół, czy konieczność kontynuacji zdalnych lekcji. Dla przykładu lekarze oraz osoby, które mają wątpliwości mówią, że to faktycznie dzieci najprościej rozsiewają wszelkie wirusy oraz bakterie, a szkoły mogą okazać się niestety miejscem, gdzie rodzą się choroby. Doskonale znamy to - do klasy stawi się pojedyncze zainfekowane dziecko a zaraz w chorobę wpada dużo więcej maluchów.

Inni ludzie twierdzą, że Sanepid zatwierdził dużo czynności, do których będą musiały się dopasować budynki oświaty, żeby być w stanie ugościć w tym roku szkolnym swoich uczniów. Ale czy na pewno najmłodsze dzieci będą działać zgodnie z obostrzeniami? Czy może okazać się to świetnym pomysłem, żeby znaczna grupa uczniów była w tej samej salce lekcyjnej? Znawcy tematu głoszą, iż niestety nie.

Przez naukę z domu marudzą niejedni opiekunowie albo uczniowie. Najmocniej koronawirus wpłynął na uczniów liceów, którzy dochodzą do wniosku, że przez jakiś okres zajęć w domach będą nie za dobrze nauczeni do matur (patrząc na to z drugiej strony w roku 2020 maturalny egzamin nie poszedł wcale tragicznie). Ważne okazuje się jednakże to, iż nie wszyscy nastolatkowie będą mieć komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu znajduje się pojedynczy komputer. Rodzice mogą mieć z tej przyczyny problem przy przygotowaniu swoim maluchom warunków do nauki w tej samej chwili.

Kwestie społeczne mogą okazać się również ważne. Szkolne placówki bywają istotnym elementem w rozwoju psychicznym maluchów. Dzięki oświatowym placówkom uczymy się życia wśród społeczeństwa i umiemy zawierać przyjaźnie. Rzecz jasna przy aktualnej chwili kwestie życia społecznego mogą być najmniej kluczowe, bo najbardziej liczy się dobre samopoczucie uczniów, ich opiekunów i pedagogów.

To od dzieci i kadry szkolnej zależeć będzie wiele

Poszerzanie się koronawirusa zależeć będzie głównie od tego, czy dzieci będą przestrzegały przepisów wskazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy pedagodzy są potrafili to wykorzystywanie przepisów przypilnować. Jedni dochodzą do wniosku, że wypuszczenie dzieci do szkół spowoduje gwałtowniejszy postęp koronawirusa, a w związku z tym placówki oświatowe zostaną niedostępne już za moment. Warto oglądać nieustannie wiadomości, albowiem w pierwszych tygodniach roku szkolnego wiele może się pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz