Od czwartku w polskich miastach trwają strajki kobiet mające związek z aborcją

27.10.2020, 08:14 0 komentarzy
Od czwartku w polskich miastach trwają strajki kobiet mające związek z aborcją

W osiemdziesięciu miastach w naszym kraju i w dwudziestu poza granicami Polski, strajkować zdecydowały się wyjść dorosłe kobiety, jak i również Panowie na równi z młodszymi ludźmi, żeby wyrazić niezadowolenie w związku z treścią orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pod kątem prawa do aborcji. W czwartek, w godzinach porannych 22 października, Trybunał zdecydował, iż uprawnienie do usunięcia ciąży w przypadku uszkodzenia embrionu ma być wykluczające się z zapisami Konstytucji. Od tamtej chwili bezustannie organizowane są protesty, które mają oddać niechęć odnośnie tego zagadnienia. Demonstrującym wtórują takie slogany jak "Piekło Kobiet" czy też "To jest wojna". Występują też również różne teksty, jak na przykład "Wyp*******ć", a także "***** ***", natomiast za gwiazdkami się ukrywa slogan, w bezceremonialny sposób proponujący wynosić się obecnie rządzącej partii. Młodzi, a także starsi Polacy udali się na ulice swoich miejscowości, aby okazać solidarność z kobietami, którym zostały ograniczone prawa do wyboru poprzez rządowy wyrok. Dziesiątki tysięcy tysięcy pełnych oburzenia obywateli w polskich miastach oraz Polonia za granicą pragnie zaznaczyć, iż tego typu przepis nie powinien pojawić się w prawie i tym samym zaprezentować niechęć do postawy obecnie panującego rządu.

Protest się bez ustanku rozwija

Właściwie od początku na proteście pojawiło się wysyp osób, w szczególności rozzłoszczonych kobiet. W większych miastach, protestujących były tysiące, ponadto i w małych miastach społeczność pokazywała opór, zbierając się pod budynkami urzędów miejskich oraz kierując się na "spacery". Na protestach skandowanych jest sporo haseł, odśpiewywane są piosenki, a także na afiszach można było znaleźć różnego rodzaju napisy i ilustracje, jak chociażby "No women, no kraj" lub "Moje ciało, mój wybór". Jednakże faktycznym atrybutem, który pojawia się bez przerwy, jest czerwony piorun. Całe mnóstwo osób medialnych i celebrytów albo przyłącza się do demonstracji, wychodząc na ulice miast, bądź też zamieszcza posty w mediach społecznościowych, dając wyraz swojemu wsparciu dla protestu. Z kolei partia obecnie rządząca oraz reprezentanci Kościoła Katolickiego wnioskują, iż Strajk Kobiet to napór, którego celem jest rozregulować Polskę i ze względu na to przywołują o zaprzestanie demonstracji.

W całej Polsce szacunkowo około 400 tysięcy ludzi ukazało się na wielu ulicach w aż ponad czterystu manifestacjach, jednak najwięcej osób demonstrujących można było zobaczyć w Warszawie. Zarówno Szczecin, Kraków, Poznań jak też wiele innych wojewódzkich miast zostały otoczone protestami. Strajki mają także swój udział w Niemczech, Londynie, we Włoszech, czy również Norwegii lub Australii. Na ulicach wielu miast zwykle codziennie można zobaczyć demonstracje, którym celem jest walka o prawa kobiet w naszym kraju. Najbardziej liczny do tej pory sprzeciw ma mieć miejsce 30 października w piątek.