Nadchodzą wybory na prezydenta w Ameryce

15.09.2020, 12:18 0 komentarzy
Nadchodzą wybory na prezydenta w Ameryce

W bieżącym roku USA odda swój głos na nowego reprezentanta państwa. Aktualnie tę funkcję piastuje Donald Trump i zdecydowanie ubiega się on o reelekcję. Jednak konkurencja także się stara i 50 dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z badaniami. Jak dokładnie wyglądają? Szanse którego kandydata okazują się największe? W opozycji z 2016 rokiem, największy konkurent obecnego prezydenta posiada znacznie wyższą przewagę.

Joe Biden, pretendent frakcji demokratycznej, prezentuje ponad siedem procent wyższości nad obecnym prezydentem USA. Mimo to komitet wyborczy Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, by aktualne sondy przedstawiały przyszły wynik głosowania. W ostatnim głosowaniu sytuacja wydawała się naprawdę podobnie - Hillary Clinton w ostatnich wyborach również wyszła na prowadzenie, lecz jej wyższość nie była aż tak duża. Było to wyłącznie 2,3%. Mimo iż była sekretarz stanu posiadała przewagę a także otrzymała większą ilość głosów, wziąwszy pod uwagę całe Stany, przegrała starcie z Donaldem Trumpem.

Co interesujące, w USA nie stanowi o wyniku większość indywidualnych głosów. Przeważający okazuje się wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i jest uzależniona ona od populacji w danym stanie. Kilka stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - walczy ze sobą przede wszystkim.

We wszystkich wskazanych stanach sytuacja wygląda inaczej. Raz przewodzi Donald Trump, w innych stanach Joe Biden. Sytuacja więc nie musi być przewidywalna. Wiele rzecz jasna będzie zależeć od panujących punktów widzenia w wybranym stanie - niekiedy obywatele reprezentują republikańskie podejście, a niekiedy okazują się to w znacznej mierze demokratyczne poglądy. Mimo to nawet w stanach w znacznej mierze republikańskich w ostatnim czasie pozachodziły ogromne modyfikacje. Wszystko za sprawą młodych ludzi, którzy prezentują stosunkowo liberalne idee, a decydują się przeprowadzić ze względu na mieszkania w atrakcyjnych cenach. Podobne podpisy być może będą miały znaczący wpływ na wskazanie nowego reprezentanta kraju.

A jak wyglądać będą wybory podczas trwania koronawirusa? Z powodu pandemii wybory zostaną wydłużone, bo zaczną się dokładnie zaraz. Duża ilość mieszkańców Stanów zamierza oddawać swój głos poprzez korespondencję.

Trzeba więc poczekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie jest do końca pewne a sugerowanie się publicznymi opiniami okazać się może nietrafione.

Tagi:

Zostaw komentarz