Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co trzeba o nim wiedzieć?

17.11.2020, 16:05 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co trzeba o nim wiedzieć?

Przeszło 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został uchwalony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada. Sporo osób na co dzień spotyka się z brakiem tolerancji i to właśnie ten dzień ma to uzmysławiać. Zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest zachętą do tego, aby znaleźli wyjście z tego występującego problemu. Edukowanie, czy również organizowanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak terroru wobec osób szykanowanych z wielu powodów, co według organizacji UNESCO jest dobrą metodą przeciwdziałania wszelkim nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta inicjatywa była spowodowana poprzez systematycznie pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Zarejestrowano jednak, że to właśnie te mniejszości mają do czynienia z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odszukaniu głębszych motywów ukazania się braku akceptacji, ale także mają głosić, jak groźne potrafią być objawy braku akceptacji dla osób szykanowanych. Żeby zrozumieć, czym faktycznie jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, przydatne są takie działania, które bezwzględnie stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma pouczać, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, ale też dostrzegania różnorodności względem kultur.

W jaki sposób obchodzono w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zgodny apel ogłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej i fizycznej przemocy pojawiającej się z powodu homofobii oraz rasizmu, ale i też argumentują ogromne oparcie dla tych osób. Pod wspólnym apelem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent stolicy, p. Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność tego dnia będzie podkreślana poprzez wywieszanie tęczowych flag, a także podświetlania wielu budynków. W tęczowych barwach został podświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz