Konfrontacja ze smogiem

19.11.2020, 08:24 0 komentarzy
Konfrontacja ze smogiem

Zaledwie kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu należałoby nabrać trochę refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który pojawia się na terenie całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością potrafi być dla ludzi naprawdę bardzo niszczycielski. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niemal każdego jednego dnia, mają bez żadnych wątpliwości związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już bez mała rok. Stanowczo warto cyklicznie objaśniać czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych programach poruszony został właśnie ten temat. Należy przede wszystkim być świadomym tego, że obecnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił również problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomknął również, że mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak orzekł Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również to, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła panować w miejscach o niebywale wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań warto również orientować się, co w praktyce jest kluczową przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych właściwości jest wyjątkowo istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz